ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ - спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг. Основними завданнями Комісії у межах її повноважень є:
- проведення єдиної та ефективної державної політики у сфері надання фінансових послуг;
- розроблення і реалізація стратегії розвитку ринків фінансових послуг;
- здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і додержанням законодавства в цій сфері;
- захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування заходів впливу з метою запобігання порушенням законодавства на ринках фінансових послуг та їх припинення;
- узагальнення практики застосування законодавства України з питань функціонування ринків фінансових послуг, розроблення і внесення пропозицій щодо його удосконалення;
- запровадження міжнародно визнаних правил розвитку ринків фінансових послуг;
- сприяння інтеграції в європейський та світовий ринки фінансових послуг.
ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТР ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ (State register of financial institutions) – система одержання, накопичення, зберігання, захисту, використання та поширення інформації (відомостей) про небанківську фінансову установу та її відокремлені підрозділи, складовою частиною якого є Реєстр страховиків, Реєстр кредитних спілок (постанова НБУ №199)
ДЖЕРЕЛО ПІДВИЩЕНОЇ НЕБЕЗПЕКИ (source of the raised danger) - діяльність, пов'язана з експлуатацією певних об'єктів, особливі властивості яких створюють підвищену ймовірність заподіяння шкоди оточуючим.
ДИСКОНТ (discount) (у страхуванні) — знижка при повторному страхуванні, що можуть отримати страхувальники, які протягом певного періоду часу не допускали виникнення страхових випадків.
ДІЙСНА ВАРТІСТЬ (дивитись СТРАХОВА ВАРТІСТЬ) (insurable value) — вартість, яку встановлює страхувальник, оцінюючи об'єкт страхування, при цьому вона не повинна бути вищою за справжню вартість майна на день укладання договору страхування.
ДІЙСНА ВАРТІСТЬ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ (insurable value of vehicle) - ринкова вартість транспортного засобу на момент укладання договору страхування. Ринкова вартість транспортного засобу (його складових) – вартість, за яку можливе відчуження транспортного засобу (його складових) на ринку подібних транспортних засобів (його складових) на дату оцінювання вартості за угодою, укладеною між покупцем та продавцем, після проведення відповідного дослідження ринку подібних транспортних засобів за умови, що кожна зі сторін діяла зі знанням справи, розсудливо і без примусу. Ринкова вартість може визначатися на підставі таких документів: висновку товарознавчого дослідження (експертизи), договору купівлі-продажу, рахунку-фактури, каталогу офіційного дилера або інших офіційних каталогів та документів, що містять вартість цього та/або аналогічного транспортного засобу в даному регіоні.
ДИВЕРСИФІКАЦІЯ – обмеження впливу факторів ризику на величину ризику за рахунок уникнення надмірної концентрації за одним портфелем, яке є методом помʼякшення ризику концентрації (Постанова НБУ №194)
ДОБРОВІЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ (voluntary insurance) — форма страхування, що здійснюється на підставі добровільно укладеного договору між страховиком і страхувальником. Добровільне страхування здійснюється згідно з правилами страхування, які розробляє страховик. Договір Добровільного страхування вступає в дію, як правило, після сплати страхової премії.
ДОВІРЕНА ОСОБА (authorized representative) - фізична чи юридична особа, яка:
- на підставі посвідченої згідно з вимогами чинного законодавства довіреності власника
- транспортного засобу, або на інших підставах, що передбачені законодавством, використовує цей транспортний засіб;
- особа, яка на законних підставах представляє інтереси страхувальника;
- фізична чи юридична особа, яка за дорученням страхувальника реалізує його права та обов'язки, обумовлені договором страхування.
ДОВІРЕНІСТЬ (power of attorney) - документ , який видається однією особою іншій для представництва перед третьою особою.
ДОГОВІР КОМПЛЕКСНОГО СТРАХУВАННЯ – договір страхування, що укладається за двома або більше ризиками в межах одного класу страхування або за двома або більше класами страхування (ризиками в межах таких класів страхування).
ДОГОВІР ПЕРЕСТРАХУВАННЯ (reinsurance treaty) — угода між двома страховими компаніями, з яких одна — перестрахувальник — зобов'язується передати ризики, а друга — перестраховик — прийняти ризики в перестрахування.
ДОГОВІР СТРАХУВАННЯ (insurance contract) — угода між страхувальником і страховиком, яка передбачає зобов'язання страховика в разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальникові або іншій особі, на користь якої укладено договір, а страхувальник зобов'язується сплатити страхову премію у визначені строки. Договір страхування укладається на підставі заяви страхувальника. Факт укладення договору страхування може засвідчуватись також страховим полісом, свідоцтвом. У Договорі страхування зазначається вид страхування, страхова сума, страхова премія, реквізити сторін, строки початку і закінчення дії договору.
ДОДАТКОВА УГОДА (additional agreement) - угода, що укладається протягом строку дії чинного договору до закінчення його дії у зв'язку зі змінами умов укладеного договору. Додатковий договір укладається на підставі письмової заяви страхувальника, де зазначається причина укладання такого договору (підвищення страхової суми, зміна умов експлуатації, видача довіреності на керування іншій особі, поява й наявність інших факторів, що змінюють ступень ризику тощо).
ДОДАТКОВЕ ОБЛАДНАННЯ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ (additional equipment) - додаткове обладнання транспортного засобу, світлове, сигнальне, охолоджувальне, нагрівальне та інше обладнання, теле-, аудіо- і радіоапаратура, яка на момент укладання договору страхування стаціонарно установлена на транспортному засобі з дотриманням всіх технологічних вимог понад комплектацію підприємства-виробника конкретної моделі, має індивідуальні номери чи інші ідентифікаційні ознаки, що можуть бути документально підтверджені.
ДОДАТКОВИЙ СТРАХОВИЙ АГЕНТ (additional insurance agent) - фізична особа-підприємець або юридична особа, яка включена до Реєстру посередників та здійснює діяльність від імені та в інтересах страховика за винагороду за реалізацію страхових продуктів на підставі договору із страховиком, якщо одночасно виконуються всі такі умови:
- основним видом діяльності такої особи є здійснення іншої господарської діяльності, ніж реалізація страхових продуктів
- така особа реалізує страхові продукти як доповнення до товару (послуги), що реалізується (надається) нею в межах здійснення основного виду її господарської діяльності
- страхові продукти, що реалізуються такою особою, не передбачають страхування за класами страхування 10-13, 19-23, крім випадків, якщо такі страхові продукти є доповненням до товарів або послуг, що реалізуються такою особою в межах здійснення основного виду її господарської діяльності (ЗАКОН Про страхування)
ДТП (road accident):
- подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули чи зазнали тілесних ушкоджень люди, або були завдані матеріальні збитки;
- зіткнення транспортних засобів під час руху хоча б одного з них, зіткнення транспортного засобу (під час його руху) з рухомими і нерухомими об’єктами, перекидання транспортного засобу під час руху.
ДОПУСТИМИЙ РІВЕНЬ РИЗИКУ – максимальна величина ризику, яку страховик у змозі прийняти за всіма видами ризиків з огляду на здатність адекватно та ефективно управляти ризиками, а також з урахуванням обмежень, установлених законодавством (постанова НБУ №194)